emlak sektöründe efatura

EMLAK VE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ İÇİN E-FATURA ZORUNLULUĞU

Teknoloji hayatımızın her alanında kendini göstermeye devam ederken, iş hayatında da önemli bir rol oynamaktadır. Birçok şirket e-faturaya yöneliyor ve bu e-dönüşüm süreci farklı alanları kapsıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, firmaları e-faturaya geçmeleri konusunda teşvik etmek amacıyla yaptığı genel değişikliklerin yanı sıra araç kiralama, otomotiv, demir-çelik, otel gibi sektörlerde de düzenlemeler yapmış ve her sektöre uygun koşullar belirlemiştir. Ayrıca emlak ve gayrimenkul sektörü ile ilgili bazı güncellemeler de GİB tarafından gündeme getirilmiştir. Bu sektörler GİB tarafından yayınlanan Vergi Usul Kanunu'na göre belirli koşullar altında e-fatura düzenlemekle yükümlüdür. Bu koşullar yayınlanan tebliğde şu şekilde belirtilmiştir:

Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşaat, imalat, alım, satım veya kiralama işlemleri ve bu işlemlere aracılık eden mükellefler;

  • a) 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon lira,
  • b) 2022 ve sonrasındaki hesap dönemleri için brüt satış hasılatı 500.000 TL ve üzerinde olan işletmelerin e-faturaya geçmeleri gerekecektir.

Emlakçılar e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya ne zaman geçiş yapacaklar?

Emlak ve gayrimenkul firmaları e-fatura uygulamasına geçiş yapmak için GİB Portal ya da özel entegratör yöntemini kullanabilmektedir.

2020 veya 2021 hesap döneminde öngörülen ciro limitlerine ulaşabilecek gayrimenkul veya emlak gibi ilgili sektörlerin 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-fatura uygulamasına geçiş yapması gerekmektedir. 2022 ve sonraki hesap döneminde yukarıda belirtilen ciro limitlerine ulaşanların, ilgili hesap dönemini takip eden 7. ayın başında e fatura uygulamasına geçmeleri ve e-arşiv fatura düzenlemeye başlamaları gerekmektedir.

E-faturaya geçmenin birçok avantajı vardır. Kağıt faturalara harcadığınız para cebinizde kalırken, bu çevreci alternatif ile tahsilatlarınızı hızlandırabilir ve nakit akışınızı izleyebilirsiniz. Faturalarınız e-arşiv sisteminde saklanacağı için yer kaplaması, yer kaybetmesi gibi sorunları da ortadan kaldırmış olursunuz.

Gayrimenkul satışlarında fatura kesmek için e-faturaya geçmesi gereken mükellefler, bu konuda fazla bilginiz yoksa korkmayın. Efaturan Ücretsiz e-fatura programı, herkesin elektronik fatura kesebilmesi için her işlemi en kolay şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Ücretsiz e-Fatura ve e-Arşiv Programı

  • Müşterilerinize e-fatura kesmek, e-fatura göndermek ve almak için iyi tasarlanmış, tamamen ücretsiz ve kullanıcı dostu Efaturan ücretsiz e-fatura uygulamamızı kullanabilirsiniz.
  • e-Fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarımızı temel bir bilgisayar bilgisine sahip olan herkes rahatlıkla kullanabilir.
  • e-Fatura uygulamamız Bilsoft Ön Muhasebe Programı ile entegre olup sürekli kendini güncellemektedir. Güncellemeler ücretsizdir.
  • İnternet tabanlı bir muhasebe programı olduğu için muhasebe işlerinizi internet erişiminizin olduğu her yerden kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Verileriniz çok güvenli bir şekilde saklanır. Yedekleme için fazladan yatırım yapmanız gerekmez. Efaturan'ın 7/24 destek hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, e-fatura programını kullanırken, finansal süreçlerinizi kolayca yönetebileceğiniz ve aynı zamanda KOBİ’lerin en çok tercih ettiği ön muhasebe programına da sahip olacaksınız.

Daha fazla bilgi için 0(212) 912 24 26 numaralı telefondan bizi arayabilir, bilgi@efaturan.com adresine mail gönderebilir veya canlı sohbet yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulamamızı hemen indirip kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.