Oteller için e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu

Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura mükellefleri için her geçen gün yeni kurallar getiriyor. Bu yeni kurallar ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyeden yatırım ve/veya işletme belgesi alarak konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-fatura kesme zorunluluğu getirildi.

Oteller e-Fatura Kullanmak Zorunda mı?

Firmaların ve işletmelerin e-fatura uygulamasına geçişi, birçok farklı sektördeki şirketlerin e-dönüşüm uygulamalarını kullanmaya başlamasıyla daha yaygın hale geliyor.

Otellerde ve konaklama işletmelerinde elektronik fatura düzenlenmesi, Vergi Davaları Kanunu Gazetesi'nde yer alan zorunlu maddelerden biridir. Açıktır ki bu düzenleme dijital dönüşüm uygulamalarını yaygınlaştırmak için yapılmıştır ve artık çoğu işletmenin elektronik ortamda hazırlanan e-fatura, e-arşiv fatura vb. belgeleri kullanarak muhasebesini standart hale getirmesi gerekmektedir. Bu bağlamda yürürlüğe konulan yasal mevzuatlar ise bu adaptasyonu hızlandıran bir gelişmedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı e-dönüşüm sistemlerine geçiş için ciro sınırını düşürerek daha fazla işletmenin bu uygulamalardan faydalanmasına destek oluyor. Sonuç olarak, önceki yıllarda 5 milyon lira olarak belirlenen ciro üst sınırı bu yıl 4 milyon liraya düşürüldü. Yani GİB'in yayımladığı tebliğe göre 2020 ve 2021 yıllarında toplam satış hasılatı 4 milyon TL ve üzerinde olan işletmelerin e-faturaya geçmesi gerekiyor. 2023 yılına kadar bu 3 milyon lira olarak kaydedilecek.

Aynı zamanda 1 Mart 2022 tarihinden itibaren vergi mükellefi olmayanlara 5000 TL, vergi mükelleflerine ise 2000 TL’yi aşan fatura kesimlerinde e-arşiv fatura düzenleme zorunluluğu getirildi. Yani e-fatura kapsamına giren firma sayısı yıldan yıla artacaktır.

Yayımlanan son tebliğ ile e-faturaya geçişe ilişkin genel açıklamanın ardından otel ve konaklama sektörü için aşağıdaki düzenlemeleri görüyoruz: Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyeden yatırım ve/veya işletme belgesi alarak konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyeden yatırım ve/veya işletme belgesi alarak konaklama hizmeti veren konaklama işletmeleri.

  • E-fatura uygulamasına dahil olmak zorunda olan mükellefler ile uygulamaya gönüllü olarak dahil olan, satılan mal ve/veya sunulan hizmetler için fatura düzenleyen ve alan mükellefler elektronik fatura uygulamasına dahil edilir.
  • Yayımlanan tebliğin “V.7.” ve “VIII.” . numaralandırma bölümünde belirtilen özel durumlar dışında e fatura olarak düzenlenmeli ve alınmalıdır.

Oteller e-fatura ve e-arşiv faturaya ne zaman geçecek?

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelerden yatırım veya işletme belgesi alarak konaklama hizmeti sunan otel işletmelerinin 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren gerekli tüm hazırlıkları yaparak e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarına geçmeleri gerekmektedir.

Tebliğin yayımlandığı tarihten (22 Ocak 2022) sonra faaliyette bulunanların, başvuru ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak faaliyete başladıkları ayı takip eden dördüncü ayın başına kadar e-fatura uygulamasına geçmeleri gerekmektedir. E-faturaya geçiş yapmak zorunda kalan işletmelerin de geçişi takip eden bir yıl içinde e-defter uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.

En İyi Otel E-fatura ve E-arşiv Fatura Programı

Müşterilerinize e-fatura kesmek, e-arşiv fatura göndermek ve almak için iyi tasarlanmış, tamamen ücretsiz ve kullanıcı dostu Efaturan e-fatura portalı uygulamamızı kullanabilirsiniz. e-Fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarımızı temel bir bilgisayara sahip olan herkes rahatlıkla kullanabilir.
Bilsoft Ön Muhasebe Programı ile entegre e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarımız sürekli kendini güncellemektedir. Güncellemeler ücretsizdir. İnternet tabanlı bir muhasebe programı olduğu için muhasebe işlerinizi internet erişiminizin olduğu her yerden kolaylıkla yapabilirsiniz.
Verileriniz çok güvenli bir şekilde saklanır. Yedeklemeler için fazladan yatırım yapmanız gerekmez. Efaturan'ın 7/24 destek hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, e-fatura programını kullanırken, finansal süreçlerinizi kolayca yönetebileceğiniz ve aynı zamanda KOBİ’lerin en çok tercih ettiği ön muhasebe programına da sahip olacaksınız.

Daha fazla bilgi için 0(212) 912 24 26 numaralı telefondan bizi arayabilir, bilgi@efaturan.com adresine mail gönderebilir veya canlı sohbet yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulamamızı hemen indirip kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.