Otomotiv, alım-satım, oto kiralama sektörü İçin e-Fatura Zorunluluğu 2022

Otomotiv, alım-satım, oto kiralama sektörü İçin e-Fatura Zorunluluğu 2022

Çağımızda yaşanan teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümün her geçen gün yaygınlaşması, her alanda olduğu gibi muhasebe faaliyetlerini de daha güvenli ve izlenebilir hale getirmiştir. E-Faturalama, e-Arşiv Fatura, e-Defterler, yeni nesil ödeme kayıt cihazları gibi uygulamalar 2013 yılından bu zamana yapılan gelişmelerin en büyük örnekleridir.

Gelir İdaresi Başkanlığı e-dönüşüm sistemlerinin kullanıcı sayısını arttırmak amacıyla bu uygulamaların kapsamını genişletiyor. Bu sayede iş hayatımız kolaylaşmakta ve hem operasyonel hem de ticari olarak birçok avantaj sağlanmaktadır.

Galeriler için E-Fatura Ve E-Arşiv Zorunluluğu 2022

e-Fatura mükellefi olup geçmek zorunda olan veya gönüllü olarak e-fatura uygulamasına geçiş yapmak isteyen işletmelerin aynı zamanda e-arşiv uygulamasını da kullanma zorunluluğu bulunuyor. Firmalar, e-fatura başvurusu yaptıkları tarihte e-arşiv uygulamasına geçiş yapabiliyor. Yayınlanan tebliğdeki detaylar şöyle:

  • E-ticaret aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında ilan yayınlayan firmalar ile internet reklamcılığı hizmet araçları işi yapan işletmeler işe başladıkları tarihten itibaren 3 ay içinde e-arşiv fatura uygulamasına geçiş yapmalıdır.
  • Yeni yürürlüğe konulan düzenlemeler sonucunda artık aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura sınırı 30 bin TL'den 5 bin TL’ye indirildi. Vergi mükellefi olan muhataplar için ise bu tutar, fatura kesme sınırıyla eşit hale getirildi. 2022 yılında fatura kesme sınırı ise 2000 TL olarak belirlendi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan son tebliğde, e-faturaya geçiş tarihinin 1 Temmuz 2022 olduğu vurgulandı. Ancak, araç kiralama ve araç satış sektörlerinin e-fatura yükümlülüklerini ne zaman uygulamaya başlayacağını görmek için tebliğ maddelerini incelememiz gerekiyor.

Galeri işletmecilerinin yaptığı fatura değişikliği için Tebliğ'de "İnternetten satış" kavramının ve satış aracılarının ne olduğunu incelememiz gerekiyor.

GİB tarafından yayınlanan Tebliğ'de internet satışları; "tüm mal ve hizmetlerin sipariş ve alımının internet üzerinden gerçekleştiği satış şekli" olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan hareketle, şirketinizin iş modeli internet üzerinden sipariş alma, elektronik ortamda hizmet veya kiralama sözleşmesi oluşturma gibi adımları içeriyorsa, e-fatura ve e-arşiv uygulamalarına geçmek zorunda kalabilirsiniz. E fatura ve e arşive geçiş yükümlülüklerinizi netleştirmek için mali müşavirinize danışmanızı öneririz.

Oto kiralama, alım satım sektörü için e-fatura ve e-arşiv fatura zorunluluğu

Araç kiralama ve ikinci el araç alım satım işlemleri her aşamada dikkat gerektirir. Müşterinizin aracı kiraladığı andan teslim anına kadar, bakım zamanından yıla ve kullanım durumuna, hasar bilgisinden fatura kesilmesine kadar birçok kayıt gerekmektedir. Bu kayıtlar, faturaların düzgün bir şekilde hazırlanması ve operasyonel verimliliğin artırılması için de önemlidir.

Oto galerisi fatura işlemleri ve ön muhasebe ile ilgili birçok işlem için bir muhasebe programı kullanırsanız, şirketinizin araç kiralama ve ikinci el araç satın alma sürecine önemli katkı sağlamış olursunuz. Efaturan gibi ön muhasebe programları ile entegre bir şekilde çalışabilen ücretsiz e-fatura programı ile tüm fatura işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz e-Fatura ve e-Arşiv Programı

  • Müşterilerinize e-fatura kesmek, e-fatura göndermek ve almak için iyi tasarlanmış, tamamen ücretsiz ve kullanıcı dostu Efaturan ücretsiz e-fatura uygulamamızı kullanabilirsiniz.
  • e-Fatura ve e-arşiv fatura uygulamalarımızı temel bir bilgisayar bilgisine sahip olan herkes rahatlıkla kullanabilir.
  • e-Fatura uygulamamız Bilsoft Ön Muhasebe Programı ile entegre olup sürekli kendini güncellemektedir. Güncellemeler ücretsizdir.
  • İnternet tabanlı bir muhasebe programı olduğu için muhasebe işlerinizi internet erişiminizin olduğu her yerden kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Verileriniz çok güvenli bir şekilde saklanır. Yedekleme için fazladan yatırım yapmanız gerekmez. Efaturan'ın 7/24 destek hizmetinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, e-fatura programını kullanırken, finansal süreçlerinizi kolayca yönetebileceğiniz ve aynı zamanda KOBİ’lerin en çok tercih ettiği ön muhasebe programına da sahip olacaksınız.

Daha fazla bilgi için 0(212) 912 24 26 numaralı telefondan bizi arayabilir, bilgi@efaturan.com adresine mail gönderebilir veya canlı sohbet yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygulamamızı hemen indirip kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.